مقدمه

یکی از انواع پرمصرف کود، کود گوگرد 99 درصد است که نقش مهمی در تقویت خاک و گیاه دارد. همچنین می‌توان برای رفع سفیدک و قارچ از این کود کمک گرفت. کود گوگرد 99% که به شکل پودری و گرانوله قابل عرضه است، باید در دفعات مناسب و مقداری خاص به خاک اضافه شود تا اثربخشی خوبی داشته باشد.

کوددهی مناسب و اصلاح خاک یکی از مهم‌ترین بخش‌های صنعت کشاورزی محسوب می‌شود. کشاورزان حرفه‌ای به خوبی با املاح و مواد مورد نیاز گیاهان برای رشد و مقاومت در برابر آفت‌ها آشنا هستند. یکی از این مواد، کود گوگرد 99 درصد است که یکی از انواع پرکاربرد و مؤثر کود شیمیایی به شمار می‌آید. در این مطلب با این نوع کود، مکانیزم اثر و نقشی که در بهبود رشد گیاهان دارد، بیشتر آشنا خواهیم شد.

گوگرد و گیاهان

گوگرد یا سولفور یکی از ده‌ها ماده‌ای است که گیاهان برای رشد و تقویت به آن نیاز دارند. در گذشته میزان گوگرد موجود در سوخت‌های مصرفی بیشتر بود. در اثر سوختن بنزین، این عنصر وارد هوا شده و سپس روی خاک می‌نشست و از این طریق گیاهان آن را جذب می‌کردند. امروزه که میزان گوگرد موجود در سوخت‌های مورد استفاده کمتر شده است، نیاز به انواع کود گوگردی مانند کود گوگرد 99 درصد نیز بیشتر شده است.

انواع مختلف گیاهان، به گوگرد برای سنتز کردن برخی از ویتامین‌ها، پروتئین‌ها و … نیاز دارند. این در حالی است که قادر به جذب گوگرد آلی موجود در هوا نیستند. هنگامی که سولفور وارد خاک می‌شود، به کمک فعالیت‌های میکروبی تبدیل به گوگرد معدنی می‌گردد و در این حالت گیاه می‌تواند آن را جذب کند. به همین دلیل استفاده از کودهای گوگردی از اهمیت زیادی برخوردار است.

خرید کود گوگرد 99 درصد
خرید کود گوگرد 99 درصد

بررسی انواع کود گوگرد 99 درصد

کودهای حاوی سولفور یا همان گوگرد، در شکل‌های مختلف و با میزان خلوص متفاوت تولید می‌شوند که یکی از پراستفاده‌ترین انواع آن، کود گوگرد 99 درصد است. کشاورزان با توجه به نوع کاربرد می‌توانند مناسب‌ترین نوع کود گوگردی را برای تقویت گیاهان انتخاب نمایند. در ادامه رایج‌ترین انواع این کود معرفی خواهند شد.

کود گوگرد مایع

یکی از انواع کود، کود گوگرد مایع است که درصد چندان بالایی از گوگرد را نمی‌توان در آن یافت. به همین دلیل برای اصلاح خاک نمی‌توان روی آن حساب کرد اما جهت تغذیه گیاهی و گاهاً کنترل آفت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کود گوگرد گرانوله

یکی از انواع مهم این کود به صورت گرانوله است که کودهای گوگرد عنصری اعم از کود گوگرد 99 درصد را نیز شامل می‌شود. مزیت این دسته از کودها پالایشگاهی بودن آن‌هاست. زیرا دارای هیچ‌گونه مواد سمی اضافی نیستند و به همین دلیل مصرف آن‌ها در کشاورزی عوارضی به همراه نخواهد داشت. خوب است بدانید کودهای گوگرد عنصری که هم به صورت پودری و هم گرانوله عرضه می‌شوند، درصد خلوصی متفاوت از 90 تا 99 درصد را شامل می‌شوند و بسته به نیاز خاک مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اگر جهت رفع کمبود گوگرد خاک، به برنامه درازمدت اصلاحی نیاز دارید، می‌توانید بر حسب شرایط از کود گوگرد 99 درصد پرنیای کویر یزد کمک بگیرید. کارشناسان ما می‌توانند شما را در انتخاب صحیح کود و شیوه مصرف آن راهنمایی نمایند.

کود گوگرد پودری و پاستیلی

در بخش قبل نیز به نوع پودری کود سولفور اشاره شد. این نوع کود نیز از نوع پالایشگاهی است و عوارضی برای گیاه به همراه ندارد. تنها نکته مهم درباره این نوع کود این است که حتماً باید با خلوص 99 درصد استفاده شود تا برگ سوزی گیاه را به همراه نداشته باشد. لازم به ذکر است کودهای پودری گاهی به شکل پاستیلی نیز عرضه می‌شوند که این دو نوع کود، هیچ تفاوتی از نظر ساختار و مواد با یکدیگر ندارند.

تاثیر کود گوگرد در کشاورزی
تاثیر کود گوگرد در کشاورزی

تأثیرات استفاده از کود گوگرد 99 درصد در کشاورزی

همان‌طور که در ابتدای مطلب نیز گفته شد، گوگرد یکی از مواد مورد نیاز و مهم برای رشد و تقویت انواع گیاهان به شمار می‌رود. البته میزان و ضرورت نیاز آن رد برخی از گیاهان مانند سیب زمینی، پیاز، مرکبات، دانه کلزا و … بیشتر احساس می‌شود. در ادامه شما را با تأثیرات مثبت استفاده از این کود در صنعت کشاورزی آشنا خواهیم کرد:

  • انواع کود گوگرددار از جمله کود گوگرد 99 درصد به تشکیل کلروفیل در گیاه کمک بسیاری می‌کنند. کلروفیل در واقع عامل فتوسنتز در گیاه است و بدیهی است با بالا رفتن میزان فتوسنتز، میزان تولید پروتئین، نشاسته، ویتامین و … نیز افزایش می‌یابد. برای مثال هنگامی که در کشت سیب زمینی از کود گوگرد استفاده می‌شود، مقدار نشاسته موجود در آن افزایش می‌یابد.
  • یکی از تأثیرات کودهای گوگردی بر رشد و تقویت دانه کلزا است، به طوری که ارقام روغن و البته پروتئین موجود در آن را افزایش می‌دهد.
  • اضافه کردن کود گوگرد 99 درصد به خاک باعث می‌شود PH خاک کاهش یافته و در نتیجه تعداد میکروارگانیسم‌های مفید موجود در آن و میزان فعالیت‌شان افزایش پیدا کند.
  • سولفور موجود در این کود می‌تواند آنزیم‌های موجود در خاک را فعال‌تر کرده و در نتیجه موجب تقویت واکنش‌های بیوشیمیایی در خاک گردد.
  • برای از بین بردن قارچ‌ها و سفیدک سطحی گیاهان، می‌توان از کود گوگردی 99 درصد کمک گرفت.

نحوه استفاده از کودهای گوگرد

حتی اگر کود گوگرد 99 درصد با بهترین کیفیت را تهیه کرده باشید، اما طرز صحیح استفاده از آن را رعایت نکنید، نه تنها گیاه تقویت نمی‌شود بلکه به آن آسیبی جدی نیز وارد می‌گردد. از این رو حتماً باید با توجه به دستورالعمل‌های علمی اقدام به مصرف این کود نمایید.

  • اگر می‌خواهید برای مبارزه با سفیدک از این کود استفاده کنید بهتر است آن را در سه مرحله اضافه نمایید. مرحله اول زمانی است که گیاه بین 4 تا 10 برگ دارد (میزان مصرف: 100 کیلوگرم در هر هکتار)، مرحله دوم زمانی که گیاه شروع به گلدهی کرده است (میزان مصرف: 100 کیلوگرم در هر هکتار) و مرحله سوم هنگامی که گیاه محصول می‌دهد (میزان مصرف: 150 کیلوگرم در هر هکتار).
  • همان‌طور که تا اینجا نیز متوجه شده‌اید، کود گوگرد 99 درصد می‌تواند نیاز مبرم برای تقویت و اصلاح خاک کشاورزی باشد و برای تمام انواع گیاهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما میزان استفاده آن برای گیاهان مختلف متفاوت است. به طور کلی می‌توان گفت مقدار مناسب مصرف این کود برای گیاهی زراعی 250 تا 400 کیلوگرم در هر هکتار، برای درخت میوه 450 تا 600 کیلوگرم در هر هکتار و برای گیاهان گلخانه‌ای 250 تا 350 کیلوگرم در هر هکتار است.
سفارش کود گوگرد 99 درصد
سفارش کود گوگرد 99 درصد

روش تهیه بهترین کود گوگرد 99 درصد

استفاده از کود گوگرد 99 درصد باکیفیت و بدون ناخالصی، می‌تواند به گیاهان زندگی ببخشد و در عوض استفاده از کود نامناسب و یا عدم مصرف صحیح می‌تواند به آسیب‌های جدی منجر شود. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود حتماً برای خرید به تولید کننده معتبر مراجعه کنید و قبل از استفاده با کارشناس مشورت نمایید. مشاوران مجموعه پرنیای کویر یزد با سال‌ها سابقه در امر تولید کود گوگرد، آماده هستند تا شما را برای خرید بسته‌ای یا فله‌ای انواع کود کشاورزی راهنمایی نمایند.

شما عزیزان می توانید جهت تهیه و خرید کود های شیمیایی و آلی با مجموعه پرنیای کویر یزد در اتباط باشید

سفارش کود
سفارش کود
[کل: 1 میانگین: 5]
نوشتهٔ پیشین
خرید کود آلی گرانوله در یزد با مناسب ترین قیمت
نوشتهٔ بعدی
کود سوپر فسفات ساده (SSP): رشد عالی و محصول‌دهی گیاهان

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست