کود مرغی یزد

کود مرغی یزد محصول ارگانیک برای تأمین مواد آلی خاک

مقدمه

یکی از انواع غیرشیمیایی کود مورد استفاده در کشاورزی، کود مرغی یزد است که به صورت پلیت تولید می‌شود. این کود حاوی مقادیر بالایی از آمونیاک است و به این ترتیب نیاز گیاه را به نیتروژن برطرف می‌سازد. این محصول اغلب به صورت چالکود مورد استفاده قرار می‌گیرد و میزان استفاده از آن با توجه به نوع گیاه، متفاوت است.

کود مرغی یزد، کود ارگانیک برای تأمین مواد آلی خاک

لازم نیست حتماً یک کشاورز خبره با زمینی چند هکتاری باشید، حتی اگر یک باغچه کوچک گوشه حیاط داشته باشید نیز، نباید رسیدگی به آن را فراموش کنید. کوددهی یکی از مراحل رسیدگی به گیاهان است و کود مرغی یزد یکی از انواع معروف کود مورد استفاده برای زمین‌های کشاورزی و زراعی، باغ و باغچه‌ها و … بدون شک تنها آبیاری مناسب و نور کافی برای رشد گیاه و باردهی آن کافی نیست. زیرا گیاهان نیز به مواد مغذی خاصی نیاز دارند که باید آن را از منابع بیرونی دریافت کنند. به همین دلیل است که یک برنامه کوددهی منظم و صحیح برای تقویت گیاه و رشد خوب آن ضروری است.

در این مطلب قرار است درباره کود پرطرفداری  صحبت کنیم که می‌تواند به راحتی بخش بزرگی از مواد مورد نیاز گیاهان را تأمین نماید. تا پایان همراه ما بمانید تا با این کود و نحوه استفاده از آن بیشتر آشنا شویم.

تاثیر کود مرغی یزد در پرورش گیاهان

تاثیر کود مرغی یزد در پرورش گیاهان

کود مرغ چیست؟ و مواد تشکل دهنده آن

کودهای مورد استفاده در کشاورزی و پرورش گیاهان، انواع بسیار متفاوتی دارند. از این بین، کودهایی که از نوع شیمیایی نباشند، طرفداران بیشتری دارند. زیرا به محیط زیست، گیاهان، خاک و انسان آسیبی نمی‌رسانند. کود مرغی یزد یا کود پلیت مرغی یزد یکی از انواع ارگانیک کود است که به روشی کاملاً سالم تولید می‌شود. به شکلی که نه حاوی مواد شیمیایی مضر است و نه حاوی لارو، بذر، علف هرز و …

کود مرغی حاوی مقدار زیادی آمونیاک است و به این ترتیب به خوبی می‌تواند نیاز گیاه را به نیتروژن تأمین نماید. البته همین زیاد بودن نیتروژن می‌تواند در مواردی به گیاه آسیب برساند. به همین دلیل توصیه می‌شود پیش از استفاده از کود مرغی یزد حتماً با کارشناس کاربلد مشورت نمایید. می‌توانید با کارشناسان شرکت پرنیای کویر یزد نیز در ارتباط باشید. در ادامه نقش نیتروژن در رشد گیاه به طور مختصر بیان می‎شود:

 • ساخت آمینو اسید و پروتئین‌های مورد نیاز خاک
 • ساخت کلروفیل برای فرآیند فتوسنتز
 • رشد سریع‌تر گیاه
 • سبز و شاداب شدن برگ‌ها
 • جلوگیری از پژمرده شدن زودهنگام برگ‌های پیر

چرا باید از کود پلیت مرغی استفاده کنید؟

این نوع کود منبعی غنی از مواد آلی مورد نیاز خاک و گیاه است و این خود به تنهایی دلیلی کافی برای انتخاب آن است. کود مرغی پلیت یزد علاوه بر نیتروژن حاوی مقادیری از پتاسیم، گوگرد و فسفر نیز می‌باشد. به همین علت انتخابی عالی برای تقویت گیاه به شمار می‌رود. از جمله مزایای استفاده از این کود در کشاورزی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • این نوع کود مقدار میکروارگانیزم‌های مفید موجود در خاک را افزایش می‌دهد.
 • به خاک حالت تخلخل و سبکی بیشتر می‌دهد.
 • اضافه کردن کود مرغی یزد به خاک رسی از سفت شدن و چسبندگی زیاد آن جلوگیری می‌کند. همچنین اگر به خاک شنی اضافه شود، انسجام آن را تا مقدار کافی بالا می‌برد.
 • PH خاک را در محل اضافه شده کاهش می‌دهد و به این ترتیب محیط را برای جذب مواد مورد نیاز توسط گیاه آماده می‌سازد.
 • این کود به خاک برای نگهداری بیشتر آب کمک می‌کند.
 • به دلیل این که به شکل پلیت نیز تولید می‌شود، به راحتی قابل حمل و استفاده است.
روش صحیح استفاده از کود مرغی یزد

روش صحیح استفاده از کود مرغی یزد

نحوه استفاده از آن در کشاورزی

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم این کود باید کاملاً به اندازه و نه بیشتر مورد استفاده قرار بگیرد. در غیر اینصورت مانع از جوانه‌زنی بذر می‌شود. بهترین حالت برای استفاده از کود مرغی، استفاده به صورت چالکود است تا در محیط پخش نشود و آلودگی ایجاد ننماید. این کود برای گیاهان مختلف از جمله گوجه، پسته، سبزیجات و … کود مناسب به شمار می‌رود. پیشنهاد ما برای طریقه مصرف کود پلیت مرغی یزد به شکل زیر است:

 • برای گیاهان گلخانه‌ای: 300 الی 400 کیلوگرم در هر هکتار
 • برای درختان میوه: 700 الی 900 کیلوگرم در هر هکتار
 • برای گیاهان زراعی: 500 الی 600 کیلوگرم در هر هکتار

با این وجود پیشنهاد می‌شود قبل از استفاده حتماً درباره نحوه آن مشورت بگیرید. جهت مشاوره و خرید کود مرغی یزد، به صورت خرد یا عمده می‌توانید از کارشناسان پرنیای کویر یزد کمک بگیرید.

شما عزیزان می توانید جهت تهیه و خرید کود با مجموعه پرنیای کویر یزد در اتباط باشید

سفارش کود
سفارش کود
[کل: 0 میانگین: 0]
,
نوشتهٔ پیشین
کود سوپر فسفات ساده (SSP): رشد عالی و محصول‌دهی گیاهان
نوشتهٔ بعدی
نقش کود ماکرو فسفاته گرانوله در تأمین مواد مغذی گیاه

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست