کود دی آمونیوم فسفات

کود دی آمونیوم فسفات

(DAP)

فسفر و ازت از عناصر غذایی ضروری برای رشد و توسعه گیاه بوده و نقش زیادی در متابولیسم گیاهی دارند و کمبود آنها عامل محدود کننده تولید و عملکرد مطلوب محصولات کشاورزی در بیشتر خاکهای ایران می باشد. تامین مقدار کافی فسفر و ازت باعث رشد سریع ریشه و محصول می شود. فسفر تقریباً در آب بدون حرکت است و بنابراین مشکلات شسته شدن با آب را ندارد. گیاهان برای جذب فسفر نیاز به ریشه ای سالم دارند، البته pH و فعالیت بیولوژیکی خاک نیز می تواند بر جذب این عنصر تاثیر داشته باشد.تأمین کافی فسفر برای رشد و نمو مطلوب گیاهان ضروری است و این عنصر در هر سلول گیاهی زنده ای یافت می شود. فسفر جذب شده در گیاه برای چرخه انتقال انرژی، فتوسنتز ، حرکت مواد مغذی در گیاه و انتقال ژنتیک گیاهی مورد نیاز است.
کمبود فسفر باعث کوچکی سطح برگ و کاهش تعداد آن شده و در نتیجه رشد شاخه ها از رشد ریشه بیشتر می شود. کاهش رشد ریشه باعث جذب کمتر آب و مواد مغذی شده و بر رشد کلی گیاه تاثیر منفی می گذارد.
کود دی آمونیوم فسفات (DAP) از ترکیب اسید فسفریک با آمونیاک تولید و به صورت استاندارد دارای 18 درصد ازت و 46 درصد فسفر می باشد.
دی آمونیوم فسفات بسیار محلول است و به سرعت در خاک حل می شود.آمونیوم موجود در DAP به تدریج توسط باکتری های خاک به نیترات تبدیل و در نتیجه باعث کاهش PH می گردد. ازت موجود در این کود باعث می گردد اسیدیته خاک در حد قابل قبولی حفظ شده که این مسئله به افزایش و بهبود جذب سایر عناصر مفید برای گیاه کمک می کند. فسفر یکی از مهمترین عناصر موجود در این کود برای گیاهان است که موجب تشکیل گل و دانه، مقاومت گل بر روی گیاه و افزایش مقاومت گیاه در مقابل ریزش گل می شود.
یکی از مزایای اصلی دی آمونیوم فسفات، پایداری ازت موجود در آن است که باعث جذب تدریجی آن توسط گیاه می شود و در نتیجه باعث سرسبزی دائمی ، افزایش عملکرد و زودرسی محصول خواهد شد. علاوه بر این ، مصرف (DAP) باعث فعال شدن میکروارگانیسم های خاک می شود که به هیدرولیز عناصر و آماده سازی آنها برای گیاه کمک می کنند.
کود دی آمونیوم فسفات در طیف وسیعی از محصولات زراعی مانند غلات ، نیشکر ، مراتع ، کشت محصولات علوفه ای ، صیفی جات ، سبزیجات و همچنین در محصولات باغی و درختی استفاده می شود.
این کود نقش موثری در بهبود رشد رویشی، یکنواختی شکوفه ها ، افزایش مقاومت به سرما و در نتیجه افزایش تولید محصولات زراعی و باغی دارد.

مزایا:
کاهش اسیدیته خاک و افزایش جذب عناصر توسط ریشه
محبوبیت بی نظیر در بین کشاورزان به دلیل داشتن مقادیر نسبتا بالای مواد مغذی و خواص فیزیکی عالی
کاهش هزینه های حمل و نقل ، باربری و کاربرد بسیار مفید به دلیل دارا بودن محتوای بالای مواد مغذی
دارای جاذبه بالای صادراتی به دلیل پرمصرف و مؤثرترین کود شیمیایی فسفره در جهان
دارای خاصیت انبارداری بالا به دلیل تمایل کم به جذب رطوبت و کلوخه شدن
ارائه همزمان دو عنصر ضروری و مورد نیاز گیاهان ، ازت و فسفر به شکل کاملاً محلول
افزایش کمی و کیفی محصولات و حاصلخیزی خاک
استفاده سهل و آسان به واسطه دو عنصری و گرانول بودن

دارای گواهی ثبت کود به شماره 19920 از مؤسسه خاک و آب

[کل: 0 میانگین: 0]
فهرست