پرلیت

Perlite Soil

خاک پرلیت به دلیل خاصیت معدنی خود دارای مواد معدنی غنی از جمله آهن ، سدیم ، کلسیم و کانی‌های دیگر است.
پرلیت در ترکیب خود ، دارای 2 الی6 درصد آب می‌باشد. طبیعی است که ضمن گرما دادن به این ماده و تبخیر آب موجود ، حجم ثانوی بین 4 الی20 برابر حجم اولیه افزایش و شکل فیزیکی با منافذ بسیار زیاد ایجاد می‌شود. این فرآوری رنگ پرلیت را هم از خاکستری یا سیاه شیشه‌ای به سفید برفی یا سفید خاکستری تبدیل می‌کند. بنابراین پرلیت فرآوری شده کاملاً سبک و سفید رنگ می‌باشد.
پرلیت ماده‌ای است سبک ، متخلخل، با PH خنثی که قادر به جذب و نگهداری آب است.با پرلیت می‌توان، آب را به میزان زیاد و به مدت طولانی و با یک توزیع و پخش یکسان در دل خاک در اختیار ریشه قرار داد و از هدر رفتن آن جلوگیری نمود. در واقع انباری بسیار کوچک برای نگهداری مقادیر بسیار بزرگی از آب برای گیاه در دل خاک ایجاد و به مرور آب را در اختیار ریشه قرار می دهد.
پرلیت از شسته شدن مواد غذایی خاک جلوگیری نموده و تخلخل آن باعث تبادل هوایی و گازی در اطراف خاک و درنتیجه باعث اصلاح سیستم هوادهی ، آبدهی ، عدم تجمع گازها وبهبود عمل تهویه خاک می‌شود. با ترکیب پرلیت در بستر کشت ، ریشه ها و اندام‌های زمینی گیاه با سهولت بیشتری در خاک قادر به حرکت و در نتیجه رشد بهتری خواهند داشت.
خاکهای ماسه‌ای فاقد قدرت نگهداری و جذب آب هستند و خاکهای رسی فاقد قدرت تبادلات گازی و زهکشی مناسب ، در نتیجه هر دو نوع خاک توسط پرلیت اصلاح پذیرند.

مزایا:
زه کشی خاک را بهبود می‌بخشد
استفاده از پرلیت در بستر های هیدروپونیک کاربرد زیادی دارد
استريل بودن از نظر بهداشتی و جلوگيری از اثرات منفی گياهان هرز و حشرات موذی
دارا بودن ترکيبی مشابه ترکيب شيميايی مواد تشکيل دهنده خاک و عدم ايجاد اختلال در ساختمان خاک
مناسب برای بهبود بخشیدن خاکهای عادی و آماده سازی خاک برای کشت
مناسب برای کاشت دیم و ایجاد فضاهای سبز
اصلاح سيستم هوا دهی و آب دهی خاک
قدرت نگهداری آب و مواد غذايی در خود و تغذيه مداوم گياه
جلوگیری از تغيير ناگهانی در دمای خاک
نفوذ و پخش يکسان آب و بهبود عمل تهویه در خاک
صرفه اقتصادی بلند مدت
بی اثر بودن از نظر شیمیایی

[کل: 1 میانگین: 5]
فهرست