سوپر فسفات ساده

سوپر فسفات سادهSSP – کد 110

(P=16% , S=12% , Ca=20%)

فسفر(P) عنصر تشکیل دهنده تمام بافت‌های گیاهی است که به ویژه در بخشهای جوان، گل‌ها و بذرها به مقدار زیاد وجود دارد. وجود این عنصر برای تقسیم سلولی و نمو بافت‌های مریسمی ضروری است. نهال‌های جوان به فسفر زیادی برای تحریک رشد ریشه ها نیاز دارند.
فسفر در متابولیسم گیاه یکی از مواد مغذی برای رشد و نمو است. این عنصر به طور عمده در طول رشد رویشی گیاه موثر بوده و در صورت کمبود، علائمی مانند کاهش سلول و گسترش برگ، کاهش تنفس و فتوسنتز و غالباً رنگ سبز تیره (غلظت کلروفیل بالاتر) و رنگ قرمز مایل به بنفش (تشکیل آنتوسیانین پیشرفته) در برگ گیاهان مشاهده می شود.
سوپر فسفات ساده (SSP) از ترکیب اسيد سولفوريك و خاك فسفات تولید و حاوى 16% فسفر محلول و 22% فسفر کل است . از آنجایی که كليه اجزاء مفيد خاك فسفات شامل ريز مغذى ها ( آهن ، روى ، منگنز ، منيزيم و …) همراه فسفر دوباره به خاك بر مى گردند ، لذا در كود دهى با SSP نسبت به TSP كمتر شاهد فقر عناصر ريز مغذى هستيم . با استفاده از سوپر فسفات ساده علاوه بر اصلاح خاکهای آهکی، تقويت عملكرد خاك و جلوگيرى از سفت شدن آن ، ريز مغذيها نيز به خاك افزوده مى شوند.
این کود حاوی چند عنصر غذایی (فسفر، گوگرد و کلسیم) مورد نیاز گیاهان بوده و به شکل های گرانول و پودری در صنعت کشاورزی مصرف می گردد. سوپرفسفات ساده برای كليه محصولات كشاورزی ( بویژه دانه های روغنی و سیب زمینی ) مناسب بوده و در زمين هايى که فقر عنصر گوگرد و کلسیم دارند نياز گیاه به اين عناصر را نیز مرتفع مى نمايد . ثابت شده است كه در اين حالت بين 15 تا 25 درصد محصول افزايش و به علت تزریق کلسیم به خاک، خصوصاً در باغات سيب، ضمن افزايش كيفيت باعث افزايش طول انبارمانی اين محصول نیز مي شود.
در اثر کمبود فسفر ریشه گیاه ضعیف می شود ، شاخه‌ها کوتاه و باریک شده ، برگ‌های جوان کوچک و زودتر از سایر برگ‌ها می‌ریزند و گلدهی درختان به طور چشمگیری تحت تأثیر کمبود فسفر ، کاهش و رسیدن و بلوغ میوه‌ها نیز به تأخیر می افتد. قرمز شدن ساقه و ارغوانی شدن برگها و خشک شدن نوک برگهای پیرتر نیز از دیگر علائم کمبود فسفر می‌باشد.

مزایا:
قیمت مناسب و مقرون به صرفه نسبت به سایر کودهای فسفاته
مناسب برای کلیه محصولات کشاورزی بویژه دانه های روغنی و سیب زمینی
اصلاح بافت خاکهای آهکی و پایین آوردن اسیدیته (PH) خاکافزایش جذب عناصرآزادسازی عناصر انباشته در خاک
تأمین گوگرد و کلسیم محلول برای خاک و گیاه
افزایش کیفیت و انبارداری محصولات کشاورزی بواسطه تامین کلسیم محلول
در دسترس قرار دادن سایر عناصر ریز مغذی
تحریک ریشه گیاهان به رشد بیشتر و در نتیجه افزایش رشد رویشی و تولید مثلی گیاه

[کل: 1 میانگین: 5]
فهرست