کود سولوپتاس

کود سولوپتاس

(K2O 50% + S 18%)

سولو پتاس یا سولفات پتاسیم با فرمول شیمیایی KSO4 یکی از پرکاربرد ترین و بی ضرر ترین کودهای معدنی و غیر آلی می باشد که برای رشد و نموی بهتر هر گیاه و درختی لازم و ضروری است.
سولوپتاس از کاتیون های پتاسیم و آنیونهای سولفات تشکیل شده است . به طور کلی پتاسیم در افزایش سرعت فتوسنتز، نقل و انتقال بهتر مواد غذایی پروتئین و آمینو اسیدها در ساقه ها و آوند های گیاه، افزایش مقاومت میوه ها و گیاهان در برابر سرما و گرما و شوری و … تاثیر زیادی دارد، همچنین آنیونهای سولفات حاوی مقادیر زیادی گوگرد بوده که برای تغذیه بهتر گیاهان و افزایش سرعت رشد و فتوسنتز آنها موثر می باشد.
عنصر پتاسیم سرعت انتقال کربوهیدرات ها آمینو اسید ها و سایر ریزمغذی‌ها را در ساقه ها و برگ های گیاه افزایش خواهد داد و بدین ترتیب زمان رسیدن میوه ها را سرعت خواهد بخشید، همچنین با افزایش ضخامت دیواره ساقه ها باعث مقاوم شدن آنها در برابر سرما و گرما، انواع تنشهای طبیعی مانند باد و باران و طوفان و تگرگ خواهد شد.
این کود عاری از نیتروژن است و به صورت 100% در آب حل میشود یعنی هیچ مواد مضری از خود برجای نمی گذارد. با توجه به حلالیت بالای سولوپتاس امکان استفاده از آن در حالت محلول پاشی نیز به راحتی ممکن خواهد شد و هیچ رسوبی را نیز در ابزارات سمپاشی بر جای نمی گذارد.
کود سولو پتاس برخلاف سایر کودها هم در خاکهای اسیدی و هم در خاکهای قلیایی کاربرد دارد یعنی با هر نوع ph سازگار است و در هر نوع خاکی می توان از آن استفاده نمود، یعنی در خاکهای قلیایی با کاهش میزان بازی خاک باعث جذب بهتر مواد مغذی و سایر عناصر و مواد معدنی توسط گیاه خواهد شد و در خاکهای اسیدی نیز همین عملکرد را خواهد داشت.
همچنین در خاکهایی که نیترات بالایی دارند، موجب کاهش نیترات آن خواهد شد و در نتیجه مانع از کوچک‌ ماندن یا افت کیفیت میوه ها می شود.

مزایا:
جبران سریع کمبود پتاسیم و گوگرد در گیاه
ایده آل برای گیاهان حساس به شوری
افزایش دهنده مقاومت گیاه به آفات و بیماری ها و انواع استرس های محیطی
داشتن اثر مثبت در تولید انواع ویتامین ها و نشاسته ها و قندها
بهبود دهنده عملکرد و کیفیت محصولات کشاورزی و بهبود قابلیت انبارداری
افزایش مقاومت گیاهان به سرما و گرما
کمک به جابجایی بهتر قند ها و نشاسته تولیدی در گیاه
فعال کردن بیش از 60 آنزیم که این آنزیمها کاتالیزور ساخت مواد در گیاه هستند

[کل: 1 میانگین: 5]
فهرست